Odbudowa Sanktuarium Maryjnego w Bołszowcach na Ukrainie

W ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w miesiącach lipiec-sierpień 2021 r. trwał czwarty etap projektu odbudowy Sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach na Ukrainie – prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone przy alabastrowym ołtarzu głównym.

Obiektem objętym pracami był alabastrowy ołtarz główny z Kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Bołszowcach, mieszczącym się obecnie w granicach Ukrainy, a przynależącym wcześniej do Rzeczypospolitej Polskiej. Kościół jest własnością klasztoru karmelitów trzewiczkowych, przynależących do krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemienia Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).

Więcej informacji na ten temat oraz zdjęcia na stronie: https://www.franciszkanie.pl/
Zdjęcie kościoła za: Wikipedia


Bołszowiecki wizerunek Matki Boskiej pochodzi z XVI wieku. Przez setki lat znajdował się w karmelitańskim klasztorze w Bołszowcach. Kiedy po II wojnie światowej karmelici musieli opuścić klasztor, zabrali ze sobą m.in. cudowny wizerunek NMP, który znajduje się w karmelitańskim kościele św. Katarzyny w Gdańsku. W lipcu 2019 roku – staraniem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego –  do Bołszowiec na Ukrainie powróciła wierna kopia gdańskiego obrazu.

Powyżej: Oryginalny obraz Matki Bożej Bołszowieckiej, obecnie przechowywany w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.
Fot. za: Wikipedia